• Informace z úřadu pro občany
  Informace z úřadu pro občany

  My zaměstnanci městského úřadu v Holicích se snažíme zveřejnit co nejvíce informací, které vám usnadní vyřizování vašich úředních záležitostí. Jsme zde pro vás.

 • Vítejte ve městě Holice
  Vítejte ve městě Holice

  Město Holice je přirozeným centrem východní části okresu Pardubice. Nalézá se při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami.

 • Holice, místo pro vaše podnikání
  Holice, místo pro vaše podnikání

  Nízké provozní náklady, vysoká míra lidí v produktivním věku, blízkost větších měst a dopravní dostupnost jsou šancí pro vaše úspěšné podnikání v Holicích.

 • Informace pro rodiče a děti
  Informace pro rodiče a děti

  V sekci pro děti a mládež naleznete informace databázi škol na území Holic, jak trávit čas a zaměříme se také na současné problémy mladé generace.

 • Hledáte zábavu v Holicích?
  Hledáte zábavu v Holicích?

  Navštivte muzeum Dr. Emila Holuba, nebo si vyberte některé atraktivní tipy na výlet do okolí. Holicko je klidné a bezpečné místo pro váš odpočinek.

Jak naložit s volným časem dětí ?

Vybrat dítěti správnou zájmovou činnost není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejde totiž jenom o to zaplnit nějakým způsobem volný čas po návratu ze školy. Aktivita by ho měla opravdu bavit a hlavně rozvíjet jeho dovednosti a talent. Zároveň by dítě mělo být pod dohledem kvalitního a zkušeného vedoucího - pedagoga.

Přání versus vlohy

Děti mají nejrůznější přání a představy o tom, jak by chtěly trávit volný čas. A určitě bychom je měli mít při výběru na zřeteli. Dítě je třeba brát jako samostatnou osobnost s vlastními zájmy, jež nesmíme zaměňovat za své ambice a představy. Jen těžko můžeme doufat, že bude z našeho potomka slavný hokejista, když je to introvert, který miluje stavebnice a kreslení. Zájem dětí by se měl navíc podporovat i přes chybějící talent. Pokud chodí polovina holčiček ze třídy do tanečního kroužku a my víme, že naše princezna není zrovna pohybově nadaná, dopřejme jí splnění jejího přání. Časem sama přijde na to, že tanec pro ni nebude to pravé ořechové, ale je to lepší než striktní zákaz. Navíc leccos se dá dohnat i houževnatostí a pracovitostí.

Je z čeho vybírat

Co se týká nabídky, dnešní možnosti jsou nepřeberné. Kroužky nejčastěji zajišťují školy a Domy dětí a mládeže, které spadají pod příslušné městské úřady. Své zájmy mohou děti samozřejmě rozvíjet i v nejrůznějších nestátních neziskových organizacích, např. ve skautských či turistických oddílech, jazykových kurzech, v přírodovědeckých stanicích, zoologických zahradách či sdruženích chovatelů apod. Umělecky a hudebně nadané děti je vhodné zapsat do nejrůznějších uměleckých škol nebo kroužků, kde mohou své nadání dále rozvíjet. Protože je všeobecně známo, že dnešní děti mají daleko méně pohybu než dříve, je vhodné zkombinovat nějaký sport s jinak zaměřeným programem.

Co by vás mělo zajímat?

Zkušenosti vedoucích či lektorů, solidnost a reference - to jsou nejdůležitější kritéria, kterými bychom se při výběru kroužku měli řídit. Některá zařízení často organizují například dny otevřených dveří nebo nabízejí bezplatné zkušební hodiny. Vyplatí se takové možnosti využít a dítě sem vzít. Snadno pak zjistíte, zda se prostředí, lektor a prostředí kroužku bude dítěti líbit. Vy pak získáte reálnou představu o tom, kde a jak bude dítě trávit svůj volný čas.  

V potaz musíme brát i organizační záležitosti. Důležitým bodem je například vzdálenost kroužku od školy či bydliště. Dopředu promyslete, jakým způsobem bude zajištěn přesun dítěte tam a zpět. Jedním z výběrových kritérií bývá samozřejmě i cena. Nejlevnější jsou kroužky, které organizuje přímo škola, tady se příspěvky pohybují většinou v řádech stokorun. Podobně je tomu i u aktivit zajišťovaných Domy dětí a mládeže. V případě hudebních či jazykových škol, sportovních oddílů a dalších soukromých zařízení je třeba připravit se na to, že náklady mohou být podstatně vyšší.

Jak vytrvat aneb motivace je důležitá

Může se stát, že i přes naši snahu a pečlivý výběr zájmové aktivity dítě záhy přijde s tím, že už do kroužku chodit nechce. Každý začátek je těžký a mnohdy dítě po prvním nadšení pochopí, že nic není zadarmo a tomu, aby se něco naučilo, musí něco obětovat.  Děti rozhodně není dobré do něčeho nutit, ale můžeme ho zkusit motivovat. Pokud dítě přece jen nechce ve vybrané aktivitě pokračovat, je dobré ukončit alespoň načatý půlrok a pak vše s dítětem ještě konzultovat. „Bavte se s dětmi o čase tráveném mimo domov. Jedině tak zjistíte, zda syn nebo dcera v kroužku nějak netrpí - může se stát obětí šikany, nebo být terčem posměchu, protože se mu v činnosti zrovna příliš nedaří,“ doporučuje Mgr. Kateřina Beerová.

Kde hledat?

Nejjednodušší je pozeptat se na možnosti kroužků v rámci školy, kam dítě chodí, případně si zjistit na městském úřadě, zda v místě bydliště funguje nějaký Dům dětí a mládeže či Základní umělecká škola. Potřebné informace dnes nabízí i internet. S důvěrou se můžete obrátit například na stránky Národního institutu dětí a mládeže  www.nidm.cz, kde přímo na hlavní stránce najdete odkaz na databázi středisek volného času.

Další zajímavé zdroje informací a kontaktů najdete i na těchto adresách:

Zdroj: Rodina a děti

Naposledy změněno pondělí, 20 prosinec 2010 20:25
Facebook

reklama01reklama03reklama04reklama05reklama06epusa1ds