• Informace z úřadu pro občany
  Informace z úřadu pro občany

  My zaměstnanci městského úřadu v Holicích se snažíme zveřejnit co nejvíce informací, které vám usnadní vyřizování vašich úředních záležitostí. Jsme zde pro vás.

 • Vítejte ve městě Holice
  Vítejte ve městě Holice

  Město Holice je přirozeným centrem východní části okresu Pardubice. Nalézá se při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami.

 • Holice, místo pro vaše podnikání
  Holice, místo pro vaše podnikání

  Nízké provozní náklady, vysoká míra lidí v produktivním věku, blízkost větších měst a dopravní dostupnost jsou šancí pro vaše úspěšné podnikání v Holicích.

 • Informace pro rodiče a děti
  Informace pro rodiče a děti

  V sekci pro děti a mládež naleznete informace databázi škol na území Holic, jak trávit čas a zaměříme se také na současné problémy mladé generace.

 • Hledáte zábavu v Holicích?
  Hledáte zábavu v Holicích?

  Navštivte muzeum Dr. Emila Holuba, nebo si vyberte některé atraktivní tipy na výlet do okolí. Holicko je klidné a bezpečné místo pro váš odpočinek.

PLATENKA Jiří

* 1. března 1932 v Holicích, † 1. února 1999 v Holicích. Technický úředník, amatérský fotograf vysoké profesionality, absolvoval fotografickou výuku v Hradci Králové a v Brně, fotodokumentarista Holicka, dlouholetý spolupracovník kulturního domu, účastník četných výstav i v zahraničí, publikoval v našich i zahraničních časopisech, nositel mnoha ocenění v tomto oboru.

Jiří Platenka se narodil 1.3.1932 v Holicích. Vystudoval Reálné Gymnázium a Střední průmyslovou školu strojírenskou. Absolvoval Fotostudio při Krajském kulturním středisku v Hradci Králové (1964-1966) pod vedením doc. Jána Šmoka, Školu (nyní Institut) výtvarné fotografie v Brně (1971-1973), kterou vedl prof. K.O.Hrubý a roční nástavbové studium zaměřené na barevnou fotografii (1975-76) pod vedením Jaroslava Vávry.

Jiří Platenka velmi miloval přírodu, a to hlavně severské země. Miloval cestování a na každou svou výpravu musel mít vždy proti běžným účastníkům zájezdu o několik kilo fotografické výbavy navíc. Dokázal vytvořit fotografický snímek téměř vždy a všude. Měl velmi vytříbené fotografické vidění. V rodině pana Platenky nebyl nikdo, kromě jeho otce, který trochu maloval, po kom mohl svůj fotografický um zdědit. A tak si ho svou pílí a obrovskou pracovitostí vytvořil sám. A to na dokonalé úrovni. Jeho fotografie se vyznačovaly svojí originalitou. Jiří měl pořád dostatek nápadů. Důkazem toho jsou mimo jiné jeho koláže, které překypují nápady. Byl to člověk velmi pečlivý a trpělivý. Na pana Platenku byl vždy spoleh, co slíbil, to také splnil. Nebyl snad nikdo, koho by někdy zklamal. Byl to také velmi dobrý kamarád. Znal význam slova přátelství. Jeho nejlepším a také celoživotním přítelem se stal velmi známý fotograf Jiří Bartoš. Spolu se poprvé potkali při vyhlášení vítězů prestižní fotografické soutěže s názvem Štít Viléma Heckela v Liberci roku 1973. Pořadatelé je tehdy posadili k jednomu stolu a to bylo pro oba velké štěstí. Od té doby se stali nejlepšími přáteli, vzájemně se navštěvovali a povídali si o fotografii. Říkali tomu “Dobíjení baterek”.

Jiří Platenka byl velmi skromný. Největší radostí byla sama jeho tvorba, či když se jeho dílo líbilo někomu druhému. Ochotně seznámil se svými zkušenostmi každého, kdo ho o to požádal. Snažil se všem vyhovět a nikdy neodmítl radu či kritiku předložených prací. Byl to člověk nesmírně silný a statečný. “I v tom vidím dnes velikost jeho osobnosti": to jsou slova pana Bartoše, který od něho dostal v prosinci poslední dopis, v němž se zabýval fotografickými problémy a o své nemoci se zmínil pouze okrajově. Jiří uměl anglicky, německy a Esperanto. To mu umožnilo navazovat kontakty a fotografie posílat do světa. Také se uměl velmi dobře pohybovat ve společnosti. Byl proslulý svým humorem a vybraným chováním. Dokázal se bavit snad o všem. Neskončil pouze u hranic fotosvěta, ale orientoval se v jakémkoli problému. Měl všeobecný přehled. Ačkoli proti tehdejšímu režimu nijak veřejně nevystupoval, zaujetí pro „ západní“ módu, hudbu a techniku bylo důvodem k tomu, že nedostal doporučení pro studium na některé umělecké škole. Celý život pracoval prakticky proti své vůli jako konstruktér, později projektant v n.p. TOS Holice, nyní JUNKER Holice. Zemřel 1.února 1999 v Holicích.

Další informace

Naposledy změněno středa, 07 květen 2014 14:30

Galerie Obrázků

Facebook

reklama01reklama03reklama04reklama05reklama06epusa1ds