• Informace z úřadu pro občany
  Informace z úřadu pro občany

  My zaměstnanci městského úřadu v Holicích se snažíme zveřejnit co nejvíce informací, které vám usnadní vyřizování vašich úředních záležitostí. Jsme zde pro vás.

 • Vítejte ve městě Holice
  Vítejte ve městě Holice

  Město Holice je přirozeným centrem východní části okresu Pardubice. Nalézá se při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami.

 • Holice, místo pro vaše podnikání
  Holice, místo pro vaše podnikání

  Nízké provozní náklady, vysoká míra lidí v produktivním věku, blízkost větších měst a dopravní dostupnost jsou šancí pro vaše úspěšné podnikání v Holicích.

 • Informace pro rodiče a děti
  Informace pro rodiče a děti

  V sekci pro děti a mládež naleznete informace databázi škol na území Holic, jak trávit čas a zaměříme se také na současné problémy mladé generace.

 • Hledáte zábavu v Holicích?
  Hledáte zábavu v Holicích?

  Navštivte muzeum Dr. Emila Holuba, nebo si vyberte některé atraktivní tipy na výlet do okolí. Holicko je klidné a bezpečné místo pro váš odpočinek.

LOHNISKÝ Václav

* 5. listopadu 1920 v Holicích, † 18. února 1980 v Jilemnici. divadelní, filmový a televizní herec a režisér, hrál v pražském „Větrníku“, v Ostravě a v Plzni, ředitel Divadla S. K. Neumanna v Praze, na šedesát divadelních režií a sedmdesát filmových rolí, z filmů např. „Žižkovská romance“, „Všichni dobří rodáci“, „Marečku, podejte mi pero!“, nositel titulu „Zasloužilý umělec“, zemřel náhle při natáčení filmu v Krkonoších, v roce 2003 po něm pojmenována jedna z ulic v lokalitě „Muška“. Je čestným občanem města Holic.

Václav Lohniský se narodil 5.listopadu 1920 v Holicích. V roce 1946 absolvoval pražskou konzervatoř. Na svou režiserskou praxi se připravoval hereckou prací v divadle Větrník (1944-46) a v Divadle mladých pionýrů (1946-48). Poté již jako režisér působil v Ostravě a v Plzni. Režíroval mimo jiné i opery Bedřicha Smetany.

Těžiště jeho tvůrčí práce však spočívalo už od roku 1956 až do jeho smrti v Divadle S.K.Neumanna v Praze - Libni. Po zakladatelské etapě Jana Strejčka, který se souborem usiloval o lidové divadlo s náročnými aspekty, se natrvalo zapsal do dějin libeňské scény. Od roku 1956 byl její šéfrežisér a o dva roky později ředitel.

Václav Lohniský správně odhadl, jak sloučit zvláštní poslání této scény v průmyslové části Prahy s vysokou uměleckou náročností inscenací. Dokázal svůj program realizovat nejen v dramaturgii, ale také v inscenační praxi, zvláště po setkání s další významnou osobností - režisérem Jaroslavem Dudkem. V Libni tak vznikla řada inscenací, které sem připoutaly zájem divadelní Prahy (k nejzajímavějším patřily inscenace her A.Millera "Pohled z mostu", "Aristokraté" N.Pogodina muzikál "Jesse B. Semple se žení" s písničkami Suchého a Šlitra, P.Corneille "Cid" s J.Štěpánkovou a E. Cupákem, Planchonova adaptace Dumasových "Tří mušketýrů"; Feydeauovo "Ťululum", později slavná inscenace E. Albeeho "Kdopak by se Kafky bál" a mnoho dalších) Za jeho vedení se divadlo záměrně orientovalo na veselohry (připoutal ke scéně i dramatika Jiřího Dietla). V roce 1959 pohostinsky režíroval hru Člověk z půdy, první představení divadla Semafor.

Lohniský sám jako odchovanec avantgardního divadla Větrník hledal pro libeňský soubor nový inscenační model. Našel ho v osobité syntéze brechtovského epického herectví a domácí realistické tradice, jež za lohniského vedení výrazně odlišovalo divadlo SKN od ostatních pražských divadel. Koncem 60.let vytvořil svou klíčovou inscenaci Sofoklovy tragedie Oidipús vladař. Film poněkud jednostranně využíval jeho fyzický zjev pro menší záporné role. I záporným rolím ale dokázal vtisknout humorný obsah. Pouze ve slovenském filmu 322 (1969) vytvořil psychologicky náročnou hlavní roli.

Jednou si také zkusil filmovou režii a natočil komedii Panenství a kriminál (1968). Z nejznámějších filmů: Dařbuján a Padrhola (1959), Vyšší princip (1960), Všichni dobří rodáci (1968), Kladivo na čarodějnice(1969), Marečku, podejte mi pero! aj.. Jako režisér byl často zván do Polska, kde uváděl především české hry. Václav Lohniský zemřel na srdeční infarkt 18.2.1980 při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci.

Další informace

Naposledy změněno pondělí, 03 prosinec 2018 11:17
Facebook

reklama01reklama03reklama04reklama05reklama06epusa1ds