• Informace z úřadu pro občany
  Informace z úřadu pro občany

  My zaměstnanci městského úřadu v Holicích se snažíme zveřejnit co nejvíce informací, které vám usnadní vyřizování vašich úředních záležitostí. Jsme zde pro vás.

 • Vítejte ve městě Holice
  Vítejte ve městě Holice

  Město Holice je přirozeným centrem východní části okresu Pardubice. Nalézá se při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami.

 • Holice, místo pro vaše podnikání
  Holice, místo pro vaše podnikání

  Nízké provozní náklady, vysoká míra lidí v produktivním věku, blízkost větších měst a dopravní dostupnost jsou šancí pro vaše úspěšné podnikání v Holicích.

 • Informace pro rodiče a děti
  Informace pro rodiče a děti

  V sekci pro děti a mládež naleznete informace databázi škol na území Holic, jak trávit čas a zaměříme se také na současné problémy mladé generace.

 • Hledáte zábavu v Holicích?
  Hledáte zábavu v Holicích?

  Navštivte muzeum Dr. Emila Holuba, nebo si vyberte některé atraktivní tipy na výlet do okolí. Holicko je klidné a bezpečné místo pro váš odpočinek.

HOLUB Emil, MUDr.

* 7. října 1847 v Holicích, † 21. února 1902 ve Vídni. V Rakousku africký cestovatel, lékař, vědec, badatel a spisovatel, nejslavnější holický rodák, podnikl dvě cesty do jižní Afriky (1872 – 1879 a 1883 – 1887), jeho bohaté etnografické a přírodovědné sbírky se nacházejí v Náprstkově muzeu a v Národním muzeu v Praze a v Památníku Dr. Emila Holuba v Holicích, je autorem četných vědeckých pojednání a cestopisů, nejznámější „Sedm let v jižní Africe“ a „Druhá cesta do jižní Afriky. Z Kapského města do země Mašukulumbů“, jeho jméno nese jedna z místních ulic, ve které stojí cestovatelův pomník i Památník Dr. Emila Holuba – Africké muzeum, je čestným občanem města Holic (1880).

Český cestovatel Emil Holub se narodil 7. října 1847 v Holicích v rodině městského lékaře. Již jako malý žák chce být cestovatelem, shromažďuje nerosty, rostliny a hmyz. Studuje německé gymnázium v Praze a později v Žatci. Poté pokračuje na otcovo přání studiem lékařství, ačkoliv on sám by raději studoval přírodní vědy nebo archeologii. V roce 1872, nedlouho po promoci, odjíždí poprvé do Afriky. Nejprve pracuje osm měsíců v Jižní Africe jako lékař, aby si vydělal peníze na cestu do vnitrozemí, a teprve potom se vydává na svou “zkušební” výpravu, aby si otestoval svoji svoji výstroj a způsob komunikace s domorodci. Zde sbíral své první zkušenosti. Z této cesty posílá do vlasti svou první přírodovědnou sbírku, stejně jako z druhé výpravy (1873-1874) přiváží domů etnografický materiál. Na svou třetí, snad nejvýznamnější cestu se vydává roku 1875. Cesta, na které zamířil až k Viktoriiným vodopádům, trvala 1 rok a 8 měsíců.

Po návratu do Prahy pořádá spolu s Náprstkem přednášky po Evropě, publikuje knihu o své cestě a těší se pověsti celosvětově významného vědce. Přesto se připravuje na další cestu. Na tu se vypravil v listopadu roku 1883 i se svou osmnáctiletou manželkou. Tato odvážně naplánovaná cesta měla protnout celý africký kontinent od Kapského města až po Egypt. Avšak v létě roku 1886 musela být severně od Zambezi předčasně ukončena po boji s Mašakulumby. Navíc přišel Holub o většinu vybavení, zásob i sbírek. Po návratu z Afriky uspořádal opět řadu přednášek a zejména velkolepou výstavu ve Vídni (1891) a v Praze (1892). Své bohaté sbírky obsahující na 13 000 exemplářů nabídl Národnímu muzeu v Praze ale byl odmítnut. Tehdejší obrozenci, zaslepeni svou národní identitou, se uzavřeli před světem a budovali svoji falešnou vizi “národního” muzea. Holub tedy nabídl své sbírky “moudřejším” muzeím a zbytek rozdal školám, ve kterých přednášel. Slabou útěchou by mu mohlo být, že stejně dopadaly archeologické a ostatní sbírky, které nebyly českého původu. Naštěstí alespoň část sbírky se podařilo zachovat.

Holub – světově nejproslulejší Čech své doby – umírá 21. února 1902 ve Vídni jako chudý a nemocný člověk. Bohužel, až při smrti tohoto objevitele nitra Afriky a hodnot lidského života, si na něho opět vzpomněli a vystrojili mu alespoň královský pohřeb.

Další informace

 • Narozen: * 7. října 1847 v Holicích
 • Zemřel: † 21. února 1902 ve Vídni
Naposledy změněno středa, 07 květen 2014 14:26
Facebook

reklama01reklama03reklama04reklama05reklama06epusa1ds