• Informace z úřadu pro občany
  Informace z úřadu pro občany

  My zaměstnanci městského úřadu v Holicích se snažíme zveřejnit co nejvíce informací, které vám usnadní vyřizování vašich úředních záležitostí. Jsme zde pro vás.

 • Vítejte ve městě Holice
  Vítejte ve městě Holice

  Město Holice je přirozeným centrem východní části okresu Pardubice. Nalézá se při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami.

 • Holice, místo pro vaše podnikání
  Holice, místo pro vaše podnikání

  Nízké provozní náklady, vysoká míra lidí v produktivním věku, blízkost větších měst a dopravní dostupnost jsou šancí pro vaše úspěšné podnikání v Holicích.

 • Informace pro rodiče a děti
  Informace pro rodiče a děti

  V sekci pro děti a mládež naleznete informace databázi škol na území Holic, jak trávit čas a zaměříme se také na současné problémy mladé generace.

 • Hledáte zábavu v Holicích?
  Hledáte zábavu v Holicích?

  Navštivte muzeum Dr. Emila Holuba, nebo si vyberte některé atraktivní tipy na výlet do okolí. Holicko je klidné a bezpečné místo pro váš odpočinek.

Cestujte do Holic? Navštivte Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Kdo byl Emilian Carl Johann Holub? Naplnil motto svého života? Jaký to byl muž? Bažil po slávě a bohatství? Hnal se a obětoval do krajností? Jaký byl jeho vztah k ženám? Chodí po Evropě nebo Africe jeho potomci? S osobností Dr. Emila Holuba vyvstávají další otázky. Na některé si odpovíte sami po zhlédnutí naší expozice. Na některé již neodpoví nikdo a zůstanou navždy zastřeny oponou tajemství.

Dr. Emil Holub proslavil své rodné město především jako cestovatel, sběratel a badatel. Jeho touha po zviditelnění své vlasti, která také dokáže ukázat světu, že má odvážné , šikovné a pilné občany, jej dovedla na místa v jižní Africe, kam dosud nevstoupila noha Evropana. Jako odměnu si přál, aby plody jeho práce byly umístěny v místech přístupných veřejnosti, tedy v muzeu. Dlouho se nedařilo jeho přání vyplnit. Ve třicátých letech minulého století měl snahu Studentský spolek vytvořit alespoň pamětní síň v jedné z místností radnice. Pamětní síň byla přístupná o nedělích a svátcích. Byly zde ukázky z darů Dr. E. Holuba, jeho knihy, korespondence. Se zničením radnice v květnu 1945 Pamětní síň zanikla.

Významný rok 1947 – 100 let narození Dr. Emila Holuba. V Holicích na sále „U krále Jiřího“ je otevřena výstava ze sbírek a dokumentů významného cestovatele. Oslav se účastní i paní Růžena Holubová. Navázala se dávná přátelství, paní Holubová opět připomněla přání svého zesnulého manžela o vybudování stálého muzea. Během několika let došlo k mnoha návrhům a jednáním a pro malé Holubovo muzeum byly vyčleněny tři místnosti ve farské budově. Byly shromážděny sbírky z kabinetů škol, Čs.státního filmu (daroval figuríny) i od paní Holubové. Ta krátce před svou smrtí (+1958) rodnému městu svého manžela odkázala mnoho cenných věcí. Muzeum bylo otevřeno 1. května 1956.

Město Holice získalo povolení k postavení Kulturního domu a muzea. Obě budovy navrhl ing. architekt Štefan Imrich. Budova muzea byla dokončena v roce 1965, sbírky Dr. E. Holuba byly nainstalovány až v dubnu 1966. První část – životopisná – seznamuje návštěvníky s osobními dokumenty, kresbami, vzácnou Holubovou pracovnou i jeho osobními přeměty. Střední část nazvaná Africkou přírodou byla doplněna exponáty, zapůjčenými z Národního muzea. Instaloval je Dr. Otakar Štěpánek, zoolog Národního muzea. Třetí část předvádí figuriny domorodých kmenů a výrobky domorodců.

Velkou zásluhu na vybudování Památníku měl nejen tehdejší ředitel Domu osvěty – později Kulturního domu Miloslav Kment, ale i archivář František Ottmar, František Hejl-Mračovský a hlavně holičtí občané, kteří se v akci „Z“ na stavbě podíleli.

Památník Dr. Emila Holuba byl slavnostně otevřen 30. dubna 1966. Expozice sloužila až do roku 2010, kdy památník prošel rozsáhlou rekonstrukcí vnitřních prostor a byl změněn název na Africké muzeum Dr. Emila Holuba. To vše za podpory Evropské unie. Autorem návrhu je architekt David Vávra.
 
Součástí expozice je krátký životopisný film z dílny Milana Šteindlera. Nově jsou instalovány interaktivní prvky - dotykové obrazovky, součástí muzea je africká vesnička obohacená o vodopád a zvuky zvířat. Pro děti jsou připraveny tajemné skříňky s africkými předměty, dětský koutek a venkovní africká vesnička s houpačkami. 

Naposledy změněno úterý, 11 září 2018 14:16

Galerie Obrázků

Facebook

reklama01reklama03reklama04reklama05reklama06epusa1ds