Vytisknout tuto stránku

Cestujte do Holic? Navštivte Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Kdo byl Emilian Carl Johann Holub? Naplnil motto svého života? Jaký to byl muž? Bažil po slávě a bohatství? Hnal se a obětoval do krajností? Jaký byl jeho vztah k ženám? Chodí po Evropě nebo Africe jeho potomci? S osobností Dr. Emila Holuba vyvstávají další otázky. Na některé si odpovíte sami po zhlédnutí naší expozice. Na některé již neodpoví nikdo a zůstanou navždy zastřeny oponou tajemství.

Dr. Emil Holub proslavil své rodné město především jako cestovatel, sběratel a badatel. Jeho touha po zviditelnění své vlasti, která také dokáže ukázat světu, že má odvážné , šikovné a pilné občany, jej dovedla na místa v jižní Africe, kam dosud nevstoupila noha Evropana. Jako odměnu si přál, aby plody jeho práce byly umístěny v místech přístupných veřejnosti, tedy v muzeu. Dlouho se nedařilo jeho přání vyplnit. Ve třicátých letech minulého století měl snahu Studentský spolek vytvořit alespoň pamětní síň v jedné z místností radnice. Pamětní síň byla přístupná o nedělích a svátcích. Byly zde ukázky z darů Dr. E. Holuba, jeho knihy, korespondence. Se zničením radnice v květnu 1945 Pamětní síň zanikla.

Významný rok 1947 – 100 let narození Dr. Emila Holuba. V Holicích na sále „U krále Jiřího“ je otevřena výstava ze sbírek a dokumentů významného cestovatele. Oslav se účastní i paní Růžena Holubová. Navázala se dávná přátelství, paní Holubová opět připomněla přání svého zesnulého manžela o vybudování stálého muzea. Během několika let došlo k mnoha návrhům a jednáním a pro malé Holubovo muzeum byly vyčleněny tři místnosti ve farské budově. Byly shromážděny sbírky z kabinetů škol, Čs.státního filmu (daroval figuríny) i od paní Holubové. Ta krátce před svou smrtí (+1958) rodnému městu svého manžela odkázala mnoho cenných věcí. Muzeum bylo otevřeno 1. května 1956.

Město Holice získalo povolení k postavení Kulturního domu a muzea. Obě budovy navrhl ing. architekt Štefan Imrich. Budova muzea byla dokončena v roce 1965, sbírky Dr. E. Holuba byly nainstalovány až v dubnu 1966. První část – životopisná – seznamuje návštěvníky s osobními dokumenty, kresbami, vzácnou Holubovou pracovnou i jeho osobními přeměty. Střední část nazvaná Africkou přírodou byla doplněna exponáty, zapůjčenými z Národního muzea. Instaloval je Dr. Otakar Štěpánek, zoolog Národního muzea. Třetí část předvádí figuriny domorodých kmenů a výrobky domorodců.

Velkou zásluhu na vybudování Památníku měl nejen tehdejší ředitel Domu osvěty – později Kulturního domu Miloslav Kment, ale i archivář František Ottmar, František Hejl-Mračovský a hlavně holičtí občané, kteří se v akci „Z“ na stavbě podíleli.

Památník Dr. Emila Holuba byl slavnostně otevřen 30. dubna 1966. Expozice sloužila až do roku 2010, kdy památník prošel rozsáhlou rekonstrukcí vnitřních prostor a byl změněn název na Africké muzeum Dr. Emila Holuba. To vše za podpory Evropské unie. Autorem návrhu je architekt David Vávra.
 
Součástí expozice je krátký životopisný film z dílny Milana Šteindlera. Nově jsou instalovány interaktivní prvky - dotykové obrazovky, součástí muzea je africká vesnička obohacená o vodopád a zvuky zvířat. Pro děti jsou připraveny tajemné skříňky s africkými předměty, dětský koutek a venkovní africká vesnička s houpačkami. 

Naposledy změněno úterý, 11 září 2018 14:16

Galerie Obrázků