• Informace z úřadu pro občany
  Informace z úřadu pro občany

  My zaměstnanci městského úřadu v Holicích se snažíme zveřejnit co nejvíce informací, které vám usnadní vyřizování vašich úředních záležitostí. Jsme zde pro vás.

 • Vítejte ve městě Holice
  Vítejte ve městě Holice

  Město Holice je přirozeným centrem východní části okresu Pardubice. Nalézá se při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami.

 • Holice, místo pro vaše podnikání
  Holice, místo pro vaše podnikání

  Nízké provozní náklady, vysoká míra lidí v produktivním věku, blízkost větších měst a dopravní dostupnost jsou šancí pro vaše úspěšné podnikání v Holicích.

 • Informace pro rodiče a děti
  Informace pro rodiče a děti

  V sekci pro děti a mládež naleznete informace databázi škol na území Holic, jak trávit čas a zaměříme se také na současné problémy mladé generace.

 • Hledáte zábavu v Holicích?
  Hledáte zábavu v Holicích?

  Navštivte muzeum Dr. Emila Holuba, nebo si vyberte některé atraktivní tipy na výlet do okolí. Holicko je klidné a bezpečné místo pro váš odpočinek.

Chrudim - muzeum loutkářských kultur

Muzeum z roku 1972 v renesančním Mydlářově domě. Dokumentuje loutkářské kultury celého světa s důrazem na české loutkové divadlo.

Historie

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi bylo otevřeno 2.července 1972. Základem muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka (1904-1980), neúnavného organizátora loutkářského života, praktika i teoretika, historika, pedagoga a sběratele. Pomohl také zorganizovat, aby jednotlivá národní centra mezinárodní loutkářské organizace UNIMA darovala muzeu loutky ze svých zemí. Za třicet let existence muzea se pak tyto sbírky značně rozrostly a jsou stále doplňovány.

Dnes vlastní muzeum zhruba 43.600 sbírkových předmětů, z toho více než 8.300 loutek z celého světa.. Dále pak scénické návrhy a makety, kulisy, výtvarná díla s loutkářskou tematikou, plakáty a programy, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, tiskoviny, rukopisy a další archiválie.... A tak dále. A také odbornou knihovnu. Představení s loutkou, tak jako každé divadelní představení, je umění pomíjivé: žije jen v okamžiku, kdy se hraje. O to více a důkladněji je třeba o loutkářském umění shromažďovat dostupné materiály, záznamy, dnes už i videozáznamy. To, co může být zachováno, je loutka. Nevypovídá sice mnoho o kvalitě inscenace, ale je (alespoň většinou) uměleckým dílem sama o sobě.

Je schopna zaujmout svým výrazem, může být dokladem nejrůznějších loutkářských technologií, jednotlivých národních loutkářských kultur, rukopisů výtvarných tvůrců, řezbářů...Pohled na ni nám může zprostředkovat emotivní zážitek. Pro tohle všechno muzeum existuje. Proto shromažduje a zpracovává dokumenty týkající se vývoje českého a v rámci možností i světového loutkářství. Proto vystavuje loutky nejen ve svých prostorách, ale i jinde v tuzemsku i v zahraničí.

Další informace

 • Adresa: Břetislavova 74
 • Telefon:: 469 620 310
 • Vzdálenost od Holic: 24 km
Naposledy změněno čtvrtek, 23 prosinec 2010 01:06

Galerie Obrázků

Facebook

reklama01reklama03reklama04reklama05reklama06epusa1ds