Cookie Consent by Free Privacy Policy website Radek Baborák | Holice | město neznámé energie

Radek Baborák

Sdílet Facebook Twitter

Baborak Radek

* 11. března 1976 v Pardubicích

Radek Baborák je přední český hornista, žák vynikajícího českého hornisty a pedagoga Bedřicha Tylšara a vítěz mnoha mezinárodních interpretačních soutěží. V letech 2002 až 2011 byl sólistou Berlínských filharmoniků. Je autorem mnoha televizních, rozhlasových a CD nahrávek.

Dlouhodobě spolupracuje s maestrem Seiji Ozawou. Jejich spolupráce začala koncertem k zahájení olympiády v Naganu. Radek Baborák se stal členem Saito Kinen Orchestra a Mito Chamber Orchestra, se kterými vystupuje na koncertech v Japonsku, USA nebo Evropě. Členové Mito Chamber Orchestra iniciovali Baborákův vstup mezi dirigující sólisty, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seiji Ozawy na evropském turné orchestru. Zcela ojedinělá je jeho popularita v Japonsku, kam od roku 1994 pravidelně jezdí na turné, a kde vystoupil s mnoha orchestry v několika japonským městech a výjimečných sálech.

Významnou a důležitou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory - Baborak Ensemble v základním obsazení lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor pokračující v 300leté tradici hornové hry v Čechách, smyčcový soubor Pražští komorní sólisté, u jehož zrodu stál v roce v roce 1960 Václav Neumann. Je členem Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově. Na recitálech vystupuje v duu s klavíristkou Yoko Kukuchi, vítězkou Mozartovi soutěže v Salcburku, s varhaníkem Alešem Bártou a harfenistkou Janou Bouškovou.