Cookie Consent by Free Privacy Policy website Růžena Holubová | Holice | město neznámé energie

Růžena Holubová

Sdílet Facebook Twitter

Holubova Ruzena

* 11. května 1865 ve Vídni, † 28. září 1958 ve Vídni

Růžena Holubová byla aktivní, nebojácná dívka, která snila o cestování a poznávání nových světů. Ve čtrnácti letech potkala Dr. Emila Holuba a změnil se jí život. Směla mu pomáhat se zpracováním sbírek i plánováním dalších cest. V roce 1883 se za něj provdala a po jeho boku naplnila svou touhu po poznání. Byla mu výjimečnou, nápomocnou a milující manželkou. 

Narodila se ve Vídni jako Rosa Hofová v rodině pozdějšího inspektora správních budov Prátru, pana Ludvíka Hofa a Marie, rozené Kastlové, jako druhé ze sedmi dětí. Od mládí byla velmi obratná, čiperná, zdatná ve střelbě i jízdě na koni. Tanečním dýchánkům a společenským akcím se vyhýbala.

V roce 1879 poprvé uviděla Emila Holuba. On se právě vrátil za svého prvního pobytu v Africe a ve vídeňské Rotundě si ukládal část svých sbírek. Čtrnáctiletá Rosa měla v malé chvilce o svém budoucím životě jasno. Také chtěla jet do Afriky a objevovat nepoznané kraje. Další čtyři roky pak byla pilnou Holubovou spolupracovnicí. Pomáhala mu s korespondencí a tříděním sbírkových předmětů. Za tu dobu získala velmi dobrý přehled a také zručnost.

Dr. Emila Holuba si Rosa vzala 2. listopadu 1883 ve Vídni. Ještě téhož měsíce odjeli novomanželé spolu se šesti průvodci na vysněnou cestu do Afriky. Rosa přijala české jméno a příjmení svého manžela. Do Afriky tedy odjela už jako paní Růžena Holubová. V Africe se velmi rychle naučila kafersky a stala se vyhledávanou tlumočnicí.