Cookie Consent by Free Privacy Policy website Památné a pamětní stromy | Holice | město neznámé energie
Úvod > Infocentrum > Zajímavá místa > Památné a pamětní stromy

Památné a pamětní stromy

Sdílet Facebook Twitter

Památné stromy
Strom svobody

Památná lípa

Devatenáctimetrová lípa srdčitá u kostela sv. Martina byla za Památný strom vyhlášena v roce 1952, podruhé pak 26. října 2001.

 

Památný kaštan

Sedmnáctimetrový jílovec maďal (kaštan) u Restaurace Pod kaštanem byl za Památný strom prohlášen 26. října 2001.

 

Památný dub

Sedmnáctimetrový dub letní o obvodu kmene 289 cm roste v Pardubické ulici a je chráněný od 24. října 2008.

 

Strom svobody

Lípa srdčitá – vysazena mezi Kulturním domem města Holic a Památníkem Dr. Emila Holuba 27. října 1968. Ve stejný den byla vysazena lípa srdčitá také u mateřské školy a Restaurace u Novotných na Starých Holicích.

 

Lípa svobody

Lípa srdčitá – vysazena 17. května 1990 zástupci všech demokratických stran a hnutí ve městě při shromáždění občanů u Kulturního domu města Holic k půlročnímu výročí listopadových událostí roku 1989.

 

Olympijský strom

Za účasti zástupců českých olympioniků, velvyslanectví Řecka a USA zasadili při vzpomínkové akci 100. výročí zahájení novodobých olympijských her zástupci města, TJ Jiskra Holice a Kulturního domu města Holic 6. dubna 1996 na náměstí T. G. Masaryka pamětní strom.

 

Javor

U příležitosti 50. výročí založení Gymnázia v Holicích byl před školou 25. září 2004 zasazen javor s kamennou pamětní deskou s nápisem Zasazeno u příležitosti oslav 50. výročí založení školy. Jedná se o jediný označený strom v Holicích. Za několik let sice uschl, ale škola vysadila nový.

 

Strom Evropy

K vysazení došlo u příležitosti 50. výročí trvání Evropského hospodářského společenství 3. května 2007 v areálu Dětského domova. Stalo se tak v rámci akce Zelená vlna, která se konala na mnoha místech republiky pod záštitou Lesů České republiky.

 

Partnerské stromy

Nacházejí se mezi Africkým muzeem Dr. Emila Holuba a budovou Základní školy Komenského. Vysadili je zástupci města a obou družebních měst Mezdev a Strzcelce Opolskie 24. června 2017. U stromů byl vztyčen také směrovník na partnerská města.

 

Pamětní dub

U příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky byl před budovou Gymnázia Dr. Emila Holuba vysazen 25. října 2018 dub letní.