Cookie Consent by Free Privacy Policy website Sokolovna | Holice | město neznámé energie

Sokolovna

Sdílet Facebook Twitter

Sokolovna
Sokolovna v Holicích

Sokolovna v Holicích je budova postavená v roce 1913 podle plánů architekta Otakara Novotného v duchu geometrické moderny. 

Ten navrhl pro holickou sokolskou jednotu kromě budovy i vybavení její klubovny. Silná místní obec sokolská počala uvažovat o výstavbě vlastního domu již v roce 1905, kdy zakoupila potřebné pozemky. První návrh z roku 1908 se skládal z tělocvičny, přednáškového a divadelního sálu a veřejných lázní. U druhé verze projektu z let 1910–1911 bylo zachováno dispoziční řešení, ale byla zredukována dekorativnost. Plášť budovy byl navržen z režného zdiva.

Základní kámen byl položen v srpnu 1912. Projekt ale z finančních důvodů nebyl realizován v plném rozsahu. Slavnostní otevření se konalo při župním sokolském sletu v srpnu 1913. Hypotéku jednota splácela ještě dalších 23 let, až do roku 1936. Budova ve svém počátku sloužila i jako kulturně-společenské středisko. Za druhé světové války zmizel z průčelí budovy velký sokol. Po válce, v letech 1949 až 1956 sloužila sokolovna holickým občanům hlavně jako kino.

Na počátku 21. století patří výhradně tělovýchově a sportu pro místní školy a kluby.

Od pondělí do pátku je v sokolovně rušno. Střídají se tu děti z různých sportovních klubů. Sokolové tu trénují atletiku, nohejbal, vedou cvičení všestrannosti pro děti. Dále tu cvičí rodiče s dětmi, předškolní děti, trénuje se tu tenis a dívky tu cvičí sportovní aerobic.
O víkendech je sál k dispozici pro všechny zájemce na základě rezervace dostupné na www.sokolholice.cz od 9.00 do 22.00 hodin. Je možné si zde zahrát oblíbený badminton, stolní tenis, volejbal, basketbal, fotbal nebo si s dětmi zacvičit na přístupném sportovním nářadí. Příjemnou tečkou pro dospělé je pak dobrá káva, víno či pivo v Café Zemánek, kde si i děti jistě vyberou z rozmanité nabídky nealko nápojů.

Více informací najdete zde: