Cookie Consent by Free Privacy Policy website Kameny zmizelých - Stolpersteine | Holice | město neznámé energie
Úvod > Infocentrum > Zajímavá místa > Kameny zmizelých - Stolpersteine

Kameny zmizelých - Stolpersteine

Stolpersteiny (odvozeno z německých slov stolpern = klopýtnout, Stein = kámen) jsou pamětní kostky s mosazným povrchem nesoucí životopisné údaje o obětech nacistického režimu. Bývají vsazovány do chodníku před domy, jejichž obyvatelé byli donuceni je v důsledku rasové perzekuce opustit.

Převážná část Židů z Holic byla odvlečena dne 9. prosince 1942 transportem Cg z Pardubic do Terezína. V koncentračních a vyhlazovacích táborech zahynulo asi 60 holických Židů, po válce se do města téměř nikdo nevrátil.
K uctění jejich památky jsou v Holicích věnovány Kameny zmizelých těmto rodinám:

Zobrazit obrázek: Rodina Neumannových u svého obchodu

Rodina Neumannova

Irena Neumannová, roz. Kačerová, zdědila v Holicích po rodičích domek v Holubově ulici s malým knihkupectvím a papírnictvím. Arnold Neumann pocházel z Rakovníka. Arnold a Irena se aktivně účastnili společenského a kulturního života města, byli členy pěveckého a hudebního kroužku Hlahol, hráli ochotnicky divadlo a byli též činovníky Sokola. Dne 10. února 1930 se manželům Neumannovým narodila dcera Hanička.

Více informací

Zobrazit obrázek: Friedovi

Rodina Friedova

Manželé Oskar a Marie Friedovi bydleli se svými syny Evženem (1924), Rudolfem (1928) a Jiřím (1929) v Holicích v Jiráskově ulici v domku s č.p. 618. Ten vystavěli v roce 1928, do té doby bydleli v Josefské ulici (dnes Smetanova). 

Více informací

Zobrazit obrázek: Freiovi

Rodina Freiova

Ethel a David Freiovi se se svými dvěma dcerami, Kateřinou a Gabrielou, přestěhovali do Holic v roce 1934. Začali podnikat v oboru obuvnictví, který byl tehdy v Holicích hodně rozvinutý. Sestry Freiovy si vybrala firma Grafo Čuda Holice, která byla tehdy známá po celé republice, k focení na pohlednice typu Srdečné přání, například k Velikonocům nebo jiným příležitostem. Po zavedení restrikcí navštěvovaly Gábina s Katou tzv. Vyučovací kroužek v „Malé škole“ u Neumannů.

Více informací