Sokolský park

Předchozí

Stanoviště č. 8

Následující

Památkově chráněná holická Sokolovna

Sokolský park, jeden ze dvou parků ve městě, vznikl na místě bývalého fotbalového hřiště. Na něm měla původně vyrůst spolková budova holického Sokola, ale díky vypuknutí první světové války a nedostatku financí k jejímu postavení nedošlo.

Sokolovna

Podařilo se vybudovat pouze tělocvičnu, dnešní Sokolovnu, která do našich zůstala jako jediná památka na původní velkolepý projekt. Jeho autor, významný pražský architekt Otakar Novotný proto místo spolkové budovy vyprojektoval park – Fügnerovy sady. Jméno dostal po spoluzakladateli sokolského hnutí Jindřichu Fügnerovi.

V roce 1912 město mezi parkem a chlapeckou školou, dnešní Základní školou Holubova, vybudovalo spojovací ulici, dnešní ulici Růžičkovu.

Letoun Focke Wulf 190

Zajímavým dekoračním prvkem se na konci druhé světové války stal německý letoun Focke Wulf 190, sestřelený 6. května 1945. Od 12. června téhož roku až do března roku následujícího „zdobil“ prostranství před Sokolovnou.

Po roce 89

Dne 5. května 1989 bylo na stejném místě odhaleno sousoší Barikádník z dílny holického rodáka Josefa Malejovského. Roku 2016 však zastupitelé města rozhodli o jeho přestěhování k parkovišti holického hřbitova. V letech 2020 a 2021 se Sokolský park dočkal rozsáhlé renovace, která z něj učinila příjemné místo pro odpočinek.

Galerie

Zobrazit obrázek: Sokolovna kolem roku 1920
Sokolský park se Sokolovnou
Zárodky sokolského parku – v pozadí budova České pošty (vlevo) a ZŠ Komenského – dříve Okresního soudu
Vzpomínková akce u pamětní desky padlých v první světové válce. Pod ní jsou ještě patrné tři skříňky na prsť z bojišť
V roce 2020 obnovený původní pamětní kámen upomínající na projev prezidenta T. G. Masaryka
Nový pomník upomínající na projev prezidenta T. G. Masaryka odhalený v roce 2003
Plastika Barikádník od Josefa Malejovského v sokolském parku
Prázdné místo po plastice Barikádník od Josefa Malejovského v sokolském parku po jejím přesunutí ke hřbitovu