Cookie Consent by Free Privacy Policy website Masarykovy pomníky | Holice | město neznámé energie

Masarykovy pomníky

Trasa: Od Holuba k Malichovi
Stanoviště: Sokolský park

Sdílet Facebook Twitter

Pomník T. G. Masaryka z roku 2003

V Sokolském parku stojí dva pomníky připomínající návštěvu prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka v Holicích a jeho proslov ke shromážděným občanům právě v tehdejších Fügnerových sadech 24. září 1922. Dva a půl roku poté byl 25. května 1925 v místě projevu usazen pamětní kámen se dvěma tabulkami. Ty se však v průběhu let ztratily a kámen kdosi povalil. Při rekonstrukci Sokolovny v roce 2019 členové Sokola jednu z tabulek objevili na půdě. Díky občanské iniciativě Václava Kmenta, Jaromíra Lohniského a Lukáše Pešky se v roce 2020 podařilo za finanční pomoci města kámen i s tabulkami obnovit.

Než se tak stalo, zasloužil se holický rodák Vladislav Křepelka, bydlící ve Švýcarsku, o postavení pomníku nového. Emeritní královéhradecký biskup arcibiskup Karel Otčenášek ho 26. května 2003 požehnal a následující den jej při své návštěvě Holic odhalil prezident České republiky Václav Klaus. Autorem bronzového reliéfu T. G. Masaryka byl holický rodák akademický sochař Jan Holinka. Po krádeži reliéfu v roce 2010 zhotovil nový reliéf holický výtvarník František Juračka.

Galerie

Zobrazit obrázek: Originál tabulky z povaleného pamětního kamene upomínajícího na projev prezidenta T. G. Masaryka. Druhá tabulka se nedochovala
Prezident T. G. Masaryk hovoří před Sokolovnou k obyvatelům města 24. září 1922
Nový pomník upomínající na projev prezidenta T. G. Masaryka odhalený v roce 2003
V roce 2020 obnovený původní pamětní kámen upomínající na projev prezidenta T. G. Masaryka 1
V roce 2020 obnovený původní pamětní kámen upomínající na projev prezidenta T. G. Masaryka 2